Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku
  • Społeczne Gimnazjum Językowe w Lęborku
  • Społeczne Gimnazjum Językowe LTO
  • Społeczne Gimnazjum Językowe

Społeczne
Gimnazjum
Językowe
w Lęborku

Rok założenia 1999

ROLLING STONE w Polsce !!!

 

               W dniach 24 - 30 września 2017 roku Społeczne Gimnazjum Językowe gościło 23 uczniów i nauczycieli z 6 państw europejskich: Grecji, Włoch, Portugalii, Rumunii, Węgier i Turcji. Była to wizyta robocza w ramach programu Erasmus+ - projektu "Rolling stone. Traveler in the environment through Geomythology viewing sustainability." Projekt właśnie zaczął drugi rok trwania, a kończy się w czerwcu 2019 roku.

            Temat przewodni spotkania w Polsce to " From oral myths to written literature". Poznawaliśmy mity związane z Pomorzem, ich drogę od przekazów mówionych do zapisywanych na papierze, aż po wielkie utwory, których kanwą były mity właśnie.

            Odwiedziliśmy Grodzisko Owidz oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej pod Starogardem Gdańskim. Zwiedziliśmy Słowiński Park Narodowy, a w szczególności miejsca, dzięki którym powstały mity i legendy. W Gdańsku zwiedziliśmy Muzeum Bursztynu, a mit o Juracie i jej bursztynach był przedstawiony na warsztatach przeprowadzonych w szkole. W Lęborku odwiedziliśmy Burmistrza Miasta Lęborka w Sali Rajców, uczestniczyliśmy w warsztatach z kaligrafii w Młodzieżowym Domu Kultury, specjalnie dla gości przygotowaliśmy uroczysty Dzień Języków Obcych w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

            Następne spotkanie odbędzie się w maju, w Turcji, w miejscowości Adana. Będzie to spotkanie nauczycieli - koordynatorów,  na roboczej konferencji projektowej.